Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie powołano do życia uchwałą magistratu już 14 czerwca 1927 roku, jednak oficjalne, uroczyste otwarcie miało miejsce właśnie 11 marca 1928 roku. Ogród, zajmujący początkowo 12 ha, usytuowany jest w dzielnicy Praga Północ, przy ulicy Ratuszowej.

Ogród od początku dobrze się rozwijał i stanowił jedno z ulubionych miejsc spacerowych warszawiaków. Nic dziwnego, skoro zamieszkiwało w nim wiele niespotykanych zwierząt, których nie można było obserwować nigdzie indziej. Jednym z największych sukcesów przedwojennego okresu były narodziny Tuzinki – słonicy, która od razu stała się ulubienicą wszystkich mieszkańców stolicy. W owych czasach było to niespotykane, ponieważ wcześniej jedynie jedenaście słoni urodziło się w ogrodach zoologicznych! Można więc spokojnie przyznać, że Polakom udało się dokonać czegoś na naprawdę dużą skalę.


Kiedy wojna się skończyła, a warszawiacy powoli wracali do ruin swych domów, pojawiły się głosy o odbudowie Ogrodu Zoologicznego. Praca trwała kila lat i ostatecznie w lipcu 1949 roku ZOO zostało ponownie otwarte. Na początku jedynie ze 150 okazami, ale zważywszy na warunki, jakie panowały w stolicy w tamtym okresie, trzeba przyznać, że to i tak sporo.
W latach 50. ZOO wyposażono w sieć wodno-kanalizacyjną. Podłączono także prąd. Rozpoczął się nowy okres.
Dzisiaj warszawskie ZOO pozostaje nadal jednym z ulubionych miejsc spacerowych mieszkańców i turystów. sama bardzo lubię je odwiedzać. Ogród wpisano też do prestiżowego Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych oraz do krajowego rejestru zabytków.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz