Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (Assumptio Beatissimae Mariae Virginis in caelum) jest dogmatem wiary. W Kościele katolickim ogłoszono go w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus, czyli Najszczodrobliwszy Bóg, w roku 1950. W tym czasie na stolicy Piotrowej zasiadał papież Pius XII.
"...powagą Pana naszego Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła i Naszą, ogłaszamy, orzekamy i określamy jako dogmat objawiony przez Boga: że Niepokalana Matka Boga, Maryja zawsze Dziewica, po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej" (Breviarium fidei VI, 105).
W Kościele prawosławnym zaś obchodzone jest święto Zaśnięcia
Bogurodzicy. Ustanowiono je w IV w. Kościół katolicki przejął je w VII
stuleciu (kiedy cesarzem rzymskim był Maurycy), by potem zostało "zastąpione" przez Wniebowzięcie. Uroczystość tę obchodzą również wyznawcy Chrystusa w liturgii etiopskiej, chaldejskiej, syryjskiej oraz maronici. Kościół koptyjski czci Wniebowzięcie NMP kilka dni później (21 sierpnia). Protestanci natomiast przeciwstawiają się temu dogmatowi, ponieważ nie ma na ten temat mowy w Piśmie Świętym.
Maria, Matka Boska umarła zgodnie z prawami natury – jak każda ludzka kobieta. Dogmat głosi, że jej dusza i ciało zostały zabrane do wiecznej chwały, do nieba (podobnie jak Henoch i Eliasz). Należy wyraźnie odróżnić wniebowzięcie NMP od wniebowstąpienia (własną wolą i własnymi siłami) Jezusa Chrystusa.
Święto to obchodzone jest w większości liturgii (w tym w katolickiej i prawosławnej) dnia 15 sierpnia. W Polsce znane jest również jako święto Matki Boskiej Zielnej – święcone są wówczas w kościołach zioła i inne płody rolne. Matka Boska uznawana jest za patronkę ziemi i tego, co ona wydaje. Jest to nawiązaniem do podania, że w miejscu, w którym złożono ciało Maryi, apostołowie znaleźli kwiaty.
Kult Maryi Wniebowziętej jest żywy od wieków. Wspominało o nim wielu świętych i ojców Kościoła. Budowano na jej część liczne kościoły, powstało kilka zgromadzeń zakonnych. Scena przedstawiająca wniebowzięcie, a także zaśnięcie NMP jest bardzo popularna w ikonografii. Pod opiekę Wniebowziętej Maryi oddawali swe królestwa św. Stefan, król Węgier oraz Ludwik XIII, król francuski.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz